Modern angol - angol amerikai irodalom és kultúra

Modern angol-amerikai irodalom és kultúra

MODERN ANGOL–AMERIKAI IRODALOM ÉS KULTÚRA DOKTORI PROGRAM (MODA)

Programvezető: Dr. Timár Andrea 

E-mail: timar.andrea@btk.elte.hu

2024.01.31-2024.06.30- Megbízott programvezető: Dr. Lojkó Miklós e-mail: lojko.miklos@btk.elte.hu

A Modern Angol-Amerikai Irodalom és Kultúra doktori program képzésének középpontjában az angol, amerikai és más angol nyelvű irodalmak és kultúrák 18. századtól a jelenkorig terjedő időszakának vizsgálata áll.

A program oktatói az Angol-Amerikai Intézet Anglisztika Tanszékének főállású munkatársai. A program témahirdetéseinek középpontjában a következő kérdéskörök állnak: a romantika, a modernizmus, posztmodern és a kortárs angol, ír, skót, amerikai és kanadai irodalom és kultúra interdiszciplináris vizsgálata, történeti, irodalom- és kritikaelméleti, kultúratudományi, filozófiai, valamint a társművészetekhez és a műfordításelméletekhez kapcsolódó szempontok alapján.

A témahirdetések, miközben a korszak egészét lefedik, elsősorban a program fő profilja iránt érdeklődőket kívánják megszólítani. Modern Angol-Amerikai Irodalom és Kultúra doktori program hagyományosan kiemelt területei a romantikakutatás, a regénypoétika és narratológia, a kultúra- és kritikaelméletek, a kortárs irodalom, valamint az írlandisztika. Ezeken a területeken a program az ország egyik legfontosabb központjának számít.

A program nagy hangsúlyt helyez arra, hogy a készülő disszertáció részleteit több fórumon szakértők vitassák meg. Évente doktori konferenciákat, workshopokat szervez, majd a nyilvános védést megelőző kutatóhelyi vitára ugyanúgy két opponens készít írásbeli értékelést, mint a nyilvános védésre.

A program doktori hallgatói egy-egy oktató irányításával kutatócsoportokat hoznak létre, amelyek a doktoranduszok legfontosabb tudományos fórumai és inspiráló közegei. Az elmúlt évtizedekben a romantika, a kulturális emlékezet, kultúra- és identitásnarratívák, a populáris kultúra, az „emberi” kérdésköre (poszthumanizmus, dehumanizáció) tanulmányozására alakultak kutatócsoportok. 1995-től kezdve számos konferenciát szerveztek, konferenciaköteteket, és folyóirat különszámokat (HJEAS, Helikon, Filológiai Közlöny) jelentettek meg.

A doktori hallgatók egyik fontos publikációs fóruma az Anglisztika Tanszék gondozásában megjelenő The AnaChronisT című, 1995-ben elindított és nemzetközileg jegyzett angol nyelvű évkönyv. A folyóirat a peer reviewed kategóriába tartozik, azaz szigorú minőségi kritériumokat támaszt a közleményekkel szemben, és külső szakértői vélemény alapján fogad el anyagokat közlésre.

A doktori hallgatók másik jelentős fóruma az Anglisztika Tanszék Work-in-Progress szemináriuma, amelynek keretében oktatók és hallgatók havi rendszerességgel vitára bocsátják készülő munkájukat vagy annak valamely részletét.

A Modern Angol-Amerikai Irodalom és Kultúra doktori programon az alapítás óta eltelt két és fél évtizedben félszáznál is több szereztek PhD fokozatot. A sikeresen megvédett disszertációknak több mint a negyedét rangos kiadók adták ki könyv formában. Ezek közül több disszertáció tekintélyes külföldi kiadónál jelent meg.

A program oktatói:

Czigányik Zsolt, Ph.D., habilitált egyetemi docens

Dávidházi Péter, professor emeritus, az MTA rendes tagja

Farkas Ákos, Ph.D., habilitált egyetemi docens

Gárdos Bálint, Ph.D., egyetemi adjunktus

Kenyeres János, C.Sc., habilitált egyetemi docens

Komáromy Zsolt, Ph.D., habilitált egyetemi docens

Nyusztay Iván, PhD, habilitált egyetemi adjunktus

Péteri Éva, Ph.D., egyetemi adjunktus

Pikli Natália, Ph.D., habilitált egyetemi docens

Remport Eglantina, Ph.D, egyetemi adjunktus

Szlukovényi Katalin, PhD, egyetemi adjunktus

Timár Andrea, Ph.D., habilitált egyetemi docens